Školní kolo olympiády z českého jazyka

05/01/2023

ŠKOLNÍ KOLO OLYMPIÁDY Z ČESKÉHO JAZYKA

V pondělí 12. prosince 2022 proběhlo školní kolo Olympiády z českého jazyka. Soutěže se mohou účastnit žáci 8. a 9. ročníku. Vzhledem k větší nemocnosti žáků se letos soutěže zúčastnilo méně dětí – 4 žákyně 8. ročníku a 2 žákyně 9. ročníku.

Olympiáda z českého jazyka je rozdělena do dvou částí. Prvních šedesát minut se žáci věnují gramatické části, kde si ověří, zda ovládají skladbu a tvarosloví, zda rozumí ustáleným frazémům, zda ovládají zvukovou stránku jazyka nebo zda umí použít čárku ve větě jednoduché, v souvětí a samozřejmě se věnují zvláštnostem větné stavby.

Druhá část trvá také šedesát minut a je věnována slohu. Tentokrát znělo téma: „Na listopadu se mi líbí/nelíbí …“. Body jsou uděleny za dodržení tématu a formy, za nápaditost zpracování, za celkovou výstavbu, za členění textu, za vhodný výběr jazykových prostředků, ale také za pravopisnou správnost, dodržení pravidel interpunkce.

Po zhodnocení všech kritérií známe vítěze školního kola. Na prvním místě se umístily dvě žákyně – Monika Doulová z 9.A a Veronika Dotlačilová z 8. ročníku. Do okresního kola může postoupit jen jeden, a protože mluvnická část se více podařila Monče, reprezentovat nás bude právě ona. Verunka ještě nasbírá zkušenosti a vědomosti
a věříme, že se jí zadaří příští rok.

Okresní kolo proběhne v průběhu měsíce března či dubna v DDM v Prachaticích.

Další pořadí zúčastněných žáků je uvedeno v následující tabulce:

pořadí

příjmení žáka